Yağ Yakıcı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yağ Yakıcı Nedir?

Yağ yakıcı tabiri aslında çok geniş kapsamlı bir kelime grubu. Hatta ürünlere direk “yağ yakıcı” demek doğru değil zira bu isimle kullanıldığında yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir çünkü bu ürünler ilaç değil gıda ürünleridir. Yağ yakıcı tabir edilen ürünler genelde 3 ürün sınıfını barındırır. Bunlar: L-Carnitine ürünleri, Termojenik ürünler ve CLA ürünleridir. Bu makalemizde bu başlıkları inceleyeceğiz.

L-Carnitine Nedir?

Amino asit ailesinden olan L-Carnitine(karnitin), doğada protein aldığımız her kaynakta az da olsa bulunmaktadır. Vücutta yağ hücrelerinin hücre tarafından enerjiye çevrilmesinde kullanılır. Vücutta l-carnitine seviyesi ne kadar fazlaysa hücreler enerji ihtiyaçlarını o derece yağlardan kullanır. Özellikle spor yapıyorsanız l-carnitine takviyesi aldığınızda vücut spor esnasında duyduğu enerjiyi yağları enerjiye çevirerek kullanır, bu sayede normale göre daha fazla yağ yanarken, yanan yağlar enerjiye dönüştüğü için çok daha zinde ve enerjik antrenmanlar geçirebilirsiniz. Saf L-Carnitine ürünleri, herkesin tüketebileceği sağlıklı bir besin desteğidir.

Termojenik Yağ Yakıcılar Nedir?

Termojenik ürünler, yağ yakımını farklı yönden tetikleyen ürünlerdir, genelde l-carnitine içermezler. Termojenik ürünlerin genelinin içeriğinde: kırmızı biber özü, yeşil çay özü, kahve çekirdeği özü, guarana bitkisi özü, kafein vb vücut ısısını arttırarak yağ yakımını sağlayan içerikler bulunur. Bu ürünler tüketildiğinde vücut ısısı ve nabız artar, vücut ter atmaya başlar. Sporla birlikte kombinlendiğinde ise normal antrenmanlara göre çok daha fazla ter atımı sağlanır. Daha fazla sarfedilen efor, daha fazla yağ yakımını sağlarken, attığınız terle de vücuttaki suyu atmış olursunuz. Termojenik ürünler genelde bir kaç dönem l-carnitine ürünleri kullanmış kişilere önerilir, başlangıç için önerilmez.

CLA Nedir?

Yağ yakımına faydalı olan bir diğer ürün ise CLA. CLA, esasında kendisi bir yağ asidi. Diyet programı uygulayanlar bilir, sağlıklı yağ tüketmeden vücudunuzdaki yağları yakamazsınız. CLA da bize bu sağlıklı yağı veren bir omega 6 yağı. CLA vücutta bulunduğu sürece günlük gıdalardan aldığımız yağların vücutta depolanma miktarını azalmaya yardımcı olur. Bu sayede vücut daha az yağlanır. Ayrıca düzenli CLA kullanımlarında kolestrol seviyesinin azaldığı araştırmalarla sabittir. CLA ürünlerinden anında bir etki beklemek yanlış olur, en az 2-3 aylık düzenli kullanımlar daha iyi sonuç vermektedir. Ayrıca CLA ürünleri L-Carnitine ürünleri ile kombinlendiğinde çok daha verimli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir